- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Swann EVO 2K Indoor/Outdoor Wireless Security Camera - White
Swann EVO 2K Indoor/Outdoor Wireless Security Camera - White
Monitor your property and keep your loved ones safe with the Swann EVO 2K Indoor/Outdoor Wireless Security Camera. Featuring 2K Quad HD with powerful night vision, this surveillance solution lets you capture every detail day and night. It is also backed up with True Detect™ heat and motion-sensing technology, 2-Way Audio, smart alerts, and a built-in siren to add more layers to your security. In addition, this unit comes with a 32GB microSD card, allowing you to store clips locally and access them via the Swan Security app.
Key Features
| Brand | Swann |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | SWIFI-SE2KBC-GL |
| Colour | White |
| Number of IR LEDs | 1 |
|---|---|
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | Up to 32ft / 10m |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 26ft / 8m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Out of Range Alert | Yes |
| Use Option | Indoor & Outdoor |
|---|---|
| Number of Cameras | 1 |
| Field of View | 120º Super-Wide Angle |
| Camera Resolution | 2K |
| Lens | Super Wide Angle Lens |
| Number of Charging Port | 0 |
|---|
| Internal Storage Capacity | 32 GB |
|---|---|
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 256 GB |
| Memory Card Included | Yes |
| Video Format | 2K |
|---|---|
| Recording Modes | Audio, Continuous, Event, Loop, Manual, Motion Detection |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Two-Way Audio | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5200 mAh |
| Charging Method | USB-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| IP Rating | IP56 |
|---|---|
| Durability Feature | Weatherproof |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Swann Security App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android |
| Maximum Power Consumption | 0W |
|---|
| Operating Temperature | -10ºC to 50ºC |
|---|
| Product Width | 5.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5.5 cm |
| Product Height | 8.4 cm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













