- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 6th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Swann EVO 1296p Wireless Video Doorbell & Chime - Black/White (SWIFI-SEVDBC-GL)
Swann EVO 1296p Wireless Video Doorbell & Chime - Black/White (SWIFI-SEVDBC-GL)
The Swann EVO Video Doorbell & Chime offers complete front-door security with its HD 1.7MP video and 140° wide-angle lens, ensuring you can see everything. From faces to packages, you’ll never miss a detail, while infrared night vision and True Detect™ sensors keep you informed even in low light conditions. Additionally, the included chime adds a personalised touch, so you’ll always know when someone’s at your door.
Key Features
*MicroSD card is sold separately.
| Brand | Swann |
|---|---|
| Product Type | Doorbells |
| Model Number | SWIFI-SEVDBC-GL |
| Colour | Black & White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 5m |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | Push Notifications |
| Low Battery Alert | Yes |
| Number of Cameras | 1 |
|---|---|
| Field of View | 140° Head-to-Toe View |
| Camera Resolution | 1.7MP (1296 x 1296 pixels) |
| Expandable Memory | Yes |
|---|---|
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 256 GB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Recording Modes | Audio, Continuous, Motion Detection |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5200 mAh |
| Charging Method | Via USB-C Cable (included) or Connect to Existing Doorbell Wiring |
|---|
| Wireless Range | Up to 20m |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | SwannShield AI Voice Assistant |
| IP Rating | IP56 |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Swann Security App |
| Compatible Mobile Operating System | Mobile Device or Tablet using iOS/iPadOS (13.0 & later) or Android (10.0 and later) |
| Wattage/ Voltage | 5V 1A |
|---|
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
|---|
| Product Width | Doorbell: 3.5 Chime: 2.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | Doorbell: 5.4 Chime: 6.7 cm |
| Product Height | Doorbell: 14.4 Chime: 6.7 cm |
| Product Weight | 0.21 |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 6th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








