- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Swann MaxRanger NVW-MR4KCAM Power Hub 64 GB NVR System with 2 4K Outdoor Wireless Solar Security Camera
Swann MaxRanger NVW-MR4KCAM Power Hub 64 GB NVR System with 2 4K Outdoor Wireless Solar Security Camera
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $794 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Experience wider surveillance coverage using the Swann MaxRanger NVW-MR4KCAM Power Hub 64 GB NVR System! Boasting a longer and stronger wireless connection, this security system helps monitor your large homes, small business, or rural properties. It also includes two 4K Outdoor Wireless Solar Security Cameras with Night Vision, ensuring it captures every detail 24/7.
Key Features
*May require Dropbox storage plans, which are not included.
| Brand | Swann |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | SWNVK-MR4KSD2 |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 40, 130ft (black and white) |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 9m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Low Battery Alert | Yes |
| Field of View | 105° |
|---|---|
| Digital Zoom | 20x |
| Camera Resolution | 4K |
| Sensor Type | Starvis 4K |
| Tripod Mount | Yes |
| Number of Charging Port | 1 |
|---|---|
| Host Connector | USB-C |
| Output Ports Type | USB-C |
| Number of Devices can Charges Simultaneously | 1 |
| Internal Storage Type | HDD |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | SD Card |
| Memory Card Capacity | Up to 256 GB |
| Memory Card Included | Yes |
| Video Format | 4K |
|---|---|
| Recording Modes | Audio, Continuous, Manual |
| Recording Limit | up to 6 month |
| Interval Recording | Yes |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Speaker Type | 2-Way Audio |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 12,600 mAh |
| Battery Cells Number | 3 |
| Battery Life | Up to 3 months |
| Charging Method | USB-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 600m |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Maximum Paired Devices | 6 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Weatherproof, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Swann Security App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android |
| Compatible Operating System | Windows, Mac OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | -30°C to 60°C |
|---|
| Product Width | 14.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 7 cm |
| Product Height | 7.8 cm |
| Product Weight | 3.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















