- Cart is empty
Swann MaxRanger4K V2 Indoor/Outdoor Wireless Security Camera with Built-In Solar Panel - Add-On Pack (White)
Swann MaxRanger4K V2 Indoor/Outdoor Wireless Security Camera with Built-In Solar Panel - Add-On Pack (White)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $399.95 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Expand your home surveillance system with the Swann MaxRanger4K V2 Indoor/Outdoor Wireless Security Camera. Boasting long-range Wi-Fi technology, this add-on camera lets you monitor farther areas of your property up to 2,000ft. It also offers 4K Ultra HD recording capability to capture every detail. Plus, it employs True Detect+, so you can get real-time motion alerts right from your device.
Key Features
*Night2Day outputs coloured videos up to 100ft (30m) with the spotlights on and even longer, up to 130ft (40m) in black & white in total darkness.
**MaxRanger4K™ security system hub sold separately.
| Brand | Swann |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | SWNVW-MAXV2CAM |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 130ft/40m (black and white), Up to 100ft/30m (Colour, with sensor lights) |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 30ft/9m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Number of Cameras | 1 |
|---|---|
| Field of View | 105° |
| Camera Pixels | 8MP |
| Camera Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen/Panel Type | FHD (Full High Definition) |
|---|---|
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Video Format | 4K |
|---|---|
| Recording Modes | Audio, Continuous, Event, Loop, Manual, Motion Detection |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Two-Way Audio | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 12600 mAh |
| Battery Cells Number | 2 |
| Charging Method | USB to USB-C Charging Cable |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 600m |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| USB Port | 1 x USB-C |
|---|
| IP Rating | IP66 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Swann Security App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Operating Temperature | -22°F to 140°F / -30°C to 60°C |
|---|
| Product Width | 7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 14.4 cm |
| Product Height | 7.8 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









