- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st June 2026.
Swann Solar Panel (4th Gen) for Wire-Free Cameras - White/Black (SWIFI-SOLAR4-GL)
Swann Solar Panel (4th Gen) for Wire-Free Cameras - White/Black (SWIFI-SOLAR4-GL)
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Enjoy uninterrupted surveillance at all times with the help of the Swann Solar Panel (4th Gen) for Wire-Free Cameras. Perfectly combining efficiency and sustainability, this unit utilises sunlight to power up your security camera. It also flaunts a weatherproof design for reliable operations through rain, snow, and scorching heatwaves. Plus, it is easy to install for total convenience.
Key Features
*Please Note: Compatible Swann Security Cameras are not included.
| Brand | Swann |
|---|---|
| Product Type | Solar Panels |
| Model Number | SWIFI-SOLAR4-GL |
| Colour | Black & White |
| Material Type | Glass, Aluminum, Plastic |
|---|---|
| Number of Charging Port | 1 |
| Host Connector | USB-C |
| Input Ports Type | USB-C |
| Output Ports Type | Micro-USB |
| Max Combined Power Output | 2.8W |
| Number of Devices can Charges Simultaneously | 1 |
| Tilt | 60° |
| Adapters Included | Yes |
| IP Rating | IP65 |
|---|
| Power Cable Length | 4 m |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | 5.7V - 18V DC |
| Maximum Power Consumption | 2.8W |
| Product Width | 18.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 14.7 cm |
| Product Height | 5 cm |
| Product Weight | 0.25 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







