- Cart is empty
Swann SWDVK-446804WL 4 Channel 1TB DVR System with 4 1080p Indoor/Outdoor Wired Security Camera
Swann SWDVK-446804WL 4 Channel 1TB DVR System with 4 1080p Indoor/Outdoor Wired Security Camera
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $667 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Complete your home’s surveillance setup with the Swann SWDVK-446804WL 4 Channel 1TB DVR System with 4 1080p Indoor/Outdoor Wired Security Camera! This set features four 1080p HD cameras with advanced night vision, ensuring clear footage even in low light. With a 1TB storage capacity, you can store up to 12 months of footage. It also includes True Detect™, which uses motion and heat sensors to trigger bright spotlights and prevent unwanted intrusions.
Key Features
| Brand | Swann |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | SWDVK-446804WL |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 30m (Black & White), Up to 10m (Color with Sensor Warning Light) |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 10m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Number of Cameras | 4 |
|---|---|
| Field of View | 90° |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Internal Storage Type | HDD |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 1 TB |
| Video Format | 1080p |
|---|---|
| Recording Modes | Continuous, Event, Motion Detection, Audio |
| Interval Recording | Yes |
| Charging Method | Power Adapter and Splitter |
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| USB Specification | USB 2.0 |
|---|---|
| USB Port | 3 x USB Type-A |
| Other Connections Ports | 1 x Ethernet , 1 x HDMI |
| IP Rating | IP66 |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Swann Security App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android, 4G/5G Smartphones & Tablets |
| Compatible Operating System | Windows, Mac OS |
| Operating Temperature | -30ºC to 50ºC |
|---|
| Product Width | Recorder: 23 Camera: 5.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | Recorder: 30 Camera: 14.4 cm |
| Product Height | Recorder: 6.4 Camera: 7.8 cm |
| Product Weight | 2.2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











