- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 8th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Swann SWPRO-4KWLB 4K 8MP Indoor/Outdoor Wired Security Camera
Swann SWPRO-4KWLB 4K 8MP Indoor/Outdoor Wired Security Camera
Invest in peace of mind and experience unmatched protection with the Swann SWPRO-4KWLB 4K 8MP Indoor/Outdoor Wired Security Camera! A must-have for your home or business, this nifty device boasts 4K resolution, True Detect™, Night2Day™ colour night vision, bright sensor warning lights, a loud siren, and more. You can also connect it to a compatible Swann DVR, allowing you to combine it with other cameras and cover blind spots in your property. Plus, this unit supports the Swann Security app, so you can enjoy its convenient remote access and control functions.
Key Features
| Brand | Swann |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 130ft/40m (Total Darkness), Up to 32ft/10m (color, with sensor light) |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 32ft / 10m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Field of View | 90° |
|---|---|
| Camera Resolution | 4k |
| Sensor Type | PIR Sensor |
| Video Format | 4K (8MP) / 3840 x 2160 pixels) |
|---|
| Wired / Wireless | Wired |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Durability Feature | Water Resistant, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Swann Security App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android |
| Compatible Operating System | Windows, Mac OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Power Cable Length | 18 m |
|---|
| Operating Temperature | -22ºF to 131ºF / -30ºC to 55ºC |
|---|
| Product Width | 5.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 13.5 cm |
| Product Height | 7.8 cm |
| Product Weight | 1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 8th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






