- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
TP-Link Tapo C225 2K QHD Indoor Wired Pan & Tilt Security Camera with Wi-Fi Connectivity & Smart AI Detection
TP-Link Tapo C225 2K QHD Indoor Wired Pan & Tilt Security Camera with Wi-Fi Connectivity & Smart AI Detection
Get real-time surveillance of your home with TP-Link Tapo C225 2K QHD Indoor Wired Pan & Tilt Security Camera with Wi-Fi Connectivity & Smart AI Detection. This revolutionary device features 2K QHD Resolution, Smart AI Detection, a pan and tilt functionality, and two-way audio to help keep you informed and in control of your home security. For added convenience, it is equipped with a physical privacy mode that enhances protection.
Key Features
*Sold separately.
**Requires paid subscription.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | TAPO C225 |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | Notification, Snapshot (Tapo Care) |
| LED Indicator | System LED |
| Use Option | Indoor |
|---|---|
| Field of View | 360° Horizontal, 149° Vertical |
| Pan & Tilt | 360° Horizontal, 149° Vertical |
| Camera Resolution | 2K QHD (2560 × 1440 px) |
| Sensor Size | 1/3“ |
| Focal Length | 4mm±5% |
| Aperture | 1.6±5% |
| Memory Card Type | microSD |
|---|---|
| Memory Card Capacity | Up to 512 GB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Video Format | 2K QHD |
|---|---|
| Frame Rate | 2560×1440@15fps |
| Two-Way Talk | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Supported IEEE Standards | IEEE 802.11b/g/n |
| Corded/Cordless | Corded |
|---|---|
| DC Power | 12 V, 1.0A |
| Operating Temperature | 0℃~40℃(32°F ~104 °F ) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90%RH, Non-condensing |
| Storage Temperature | 20℃~60℃ (-4°F~140°F) |
| Storage Humidity | 5%~90%RH, Non-condensing |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










