- Cart is empty
TP-Link Tapo C410 2K 3MP Indoor/Outdoor Wire-Free Security Camera - 4 Pack (White)
TP-Link Tapo C410 2K 3MP Indoor/Outdoor Wire-Free Security Camera - 4 Pack (White)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $499 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Watch over your home day or night with the TP-Link Tapo C410 2K 3MP Indoor/Outdoor Wire-Free Security Camera. A great solution for your surveillance needs, this unit captures superior 2K videos to help you see every detail. It also offers smart detection, which gives you instant alerts when it senses a person near your property. Plus, it flaunts a wire-free design and a long 180 days of runtime.
Key Features
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | Tapo C410(4-pack) |
| Colour | White |
| IR Wavelength | 850 nm |
|---|---|
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | Up to 30ft/9.1m |
| Siren | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | System Notification, System Notification with Snapshot (Tapo Care Services) |
| Use Option | Indoor & Outdoor |
|---|---|
| Number of Cameras | 4 |
| Field of View | 125° (Diagonal), 111°(Horizontal), 56°(Vertical) |
| Camera Pixels | 2K 3MP (2304 × 1296px) |
| Camera Resolution | 2304 x 1296 |
| Sensor Type | Single Motion Sensor (FOV: 110° horizontal), Single Ambient Light Sensors, Progressive Scan CMOS Starlight Sensor |
| Sensor Size | 1/2.8” |
| Aperture | f/1.65 |
| Memory Card Type | SD Card |
|---|---|
| Memory Card Capacity | Up to 512 GB |
| Video Format | 2K 3MP (2304 x 1296px) |
|---|---|
| Video Encoding | H.264 |
| Frame Rate | 15fps |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Two-Way Audio | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 6400 mAh |
| Battery Life | Up to 180 days |
| Charging Method | USB Adapter Cable |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11b/g/n |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Alexa and Google |
| IP Rating | IP65 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Weatherproof, Dust Resistant |
| Certifications | CE, FCC, DOE, CEC, RCM, KC, NCC, BSMI, NTRA, IP65 |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Tapo App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS 11.0 or higher, Android 5.0 or higher |
| Wattage/ Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 2.1W |
| Typical Power Consumption | 1.04W |
| Operating Temperature | -20℃ to 45℃ |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% RH, Non-condensing |
| Storage Temperature | -20℃ to 60℃ |
| Storage Humidity | 5%~90% RH, Non-condensing |
| Product Width | 32.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 24.5 cm |
| Product Height | 8.5 cm |
| Product Weight | 1.8 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















