- Cart is empty
Tp-Link Tapo C425 2K 4MP Indoor/Outdoor Wire-Free Security Camera with Solar Panel - 1 Pack
Tp-Link Tapo C425 2K 4MP Indoor/Outdoor Wire-Free Security Camera with Solar Panel - 1 Pack
Experience uninterrupted home monitoring with the Tp-Link Tapo C425 2K 4MP Indoor/Outdoor Wire-Free Security Camera with Solar Panel! A practical investment for any residence, this surveillance system boasts 2K QHD resolution, colour night vision with starlight sensors, smart AI detection, two-way audio communication, and up to 300 days of battery life. It also has an IP66 weatherproof design that offers excellent dust and waterproof protection against most outdoor environments. Plus, it comes with the Tapo A201 Solar Panel for continuous surveillance of your premises at all times.
Key Features
1 300-day battery life is based on TP-Link laboratory tests with 230s of use per day. Increased usage of 360s per day reduces battery life to 180 days. Actual battery life may vary due to device settings, router specifications, usage, and environmental factors.
2 Compatible with Alexa and Google Assistant-supported displays. User experience is dependent on the connected device’s specifications.
3 Compatible microSD cards are sold separately. Actual storage capacity depends on the size of the microSD card used.
4 Subscription for cloud storage is required. Visit https://www.tapo.com/tapocare/ for more info.
5 IP66 weatherproof only applies to the Tapo C425 camera.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | Tapo C425 KIT |
| Colour | White |
| IR Wavelength | 850 nm |
|---|---|
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | Up to 15m |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Detection Range | Up to 15m |
| Output Notification | System Notifications |
| Integrated LED Light | Yes |
| Number of Cameras | 4 |
|---|---|
| Field of View | 150° Super-Wide FOV (Diagonal) |
| Digital Zoom | 12× |
| Camera Pixels | 4MP |
| Camera Resolution | 2560 × 1440 |
| Sensor Type | CMOS Starlight Sensor |
| Sensor Size | 1/3" |
| Focal Length | 2.1 mm |
| Material Type | Premium monocrystalline silicon cells |
|---|---|
| Number of Charging Port | 1 |
| Output Ports Type | Type-C |
| Maximum Supported Wattage | 2.5W |
| Adapters Included | Yes |
| Open-Circuit Voltage | 5.2V |
| Memory Card Type | microSD |
|---|---|
| Memory Card Capacity | Up to 512 GB |
| Video Format | 2K QHD 4MP (2560 × 1440) |
|---|---|
| Frame Rate | 15/20/(25/30)fps |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Two-Way Talk | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 10000 mAh |
| Battery Life | Up to 300 days |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Supported IEEE Standards | IEEE 802.11b/g/n |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant, Amazon Alexa |
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Weatherproof, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Tapo App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS 11.0 or higher, Andriod 5.0 or higher |
| DC Power | 5.0V, 2.0A |
|---|---|
| Power Cable Length | 0.5 m |
| Wattage/ Voltage | 100-240 V, 50/60 Hz |
| Maximum Power Consumption | 2.09W |
| Typical Power Consumption | 1.19W |
| Operating Temperature | -20℃ to 45℃ (-4℉ ~ 113℉) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% RH, Non-condensing |
| Storage Temperature | -20℃ to 45℃ (-4℉ ~ 113℉) |
| Storage Humidity | 5%~90% RH, Non-condensing |
| Product Width | 6.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 11.6 cm |
| Product Height | 6.5 cm |
| Product Weight | 0.47 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













