- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
TP-Link Tapo C660 4K 8MP Outdoor Wire-Free Security Camera with Solar Panel - 1 Pack
TP-Link Tapo C660 4K 8MP Outdoor Wire-Free Security Camera with Solar Panel - 1 Pack
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $298 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enjoy reliable all-day surveillance offered by the TP-Link Tapo C660 4K 8MP Outdoor Wire-Free Security Camera. Engineered with a large-aperture lens and 18x zoom, this unit records detailed footage around the clock. It also boasts 360° AI Tracking to optimally monitor movement across your space. Plus, it comes with a solar panel for continuous, maintenance-free operations.
Key Features
*45 min of sunlight time is based on standard environmental conditions (1000W/m2, 25°C, AM1.5) and specified working scenes (up to 100 events triggered per day). The actual required time of sunlight may vary.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | Tapo C660 KIT |
| Colour | White |
| Number of IR LEDs | 1 |
|---|---|
| IR Wavelength | 850 nm |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | Up to 40ft / 12m |
| Spotlight | 2 x Built-in Spotlights |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 12m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Integrated LED Light | Yes |
| Use Option | Outdoor |
|---|---|
| Number of Cameras | 1 |
| Field of View | 105° (Diagonal), 88°(Horizontal), 45°(Vertical) |
| Pan & Tilt | Pan: 360°, Tilt: 90° |
| Digital Zoom | 18x |
| Camera Pixels | 8 MP |
| Camera Resolution | 3840 x 2160 |
| Sensor Type | Progressive Scan CMOS Starlight Sensor |
| Sensor Size | 1/2.7" |
| Focal Length | 4mm |
| Aperture | f/1.6 |
| Material Type | Premium monocrystalline silicon cells |
|---|---|
| Number of Charging Port | 1 |
| Output Ports Type | USB Type-C |
| Maximum Supported Wattage | 2.5W |
| Open-Circuit Voltage | 5.2V |
| Memory Card Type | microSD |
|---|---|
| Memory Card Capacity | Up to 512 GB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Video Format | 4K (3840 x 2160) |
|---|---|
| Frame Rate | 15/20 fps |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Two-Way Audio | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 10000 mAh |
| Battery Life | Up to 200 days |
| Charging Method | Solar |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11a/b/g/n |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant, Amazon Alexa, Samsung SmartThings |
| IP Rating | IP65 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
| Certifications | CB, CE, FCC, DOE, CEC, RCM, KC, JFR,VCCI,NCC, BSMI, NTRA, IP65 |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Tapo App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Operating Temperature | 20℃ to 45℃ (-4 ℉ to 113 ℉ ) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% RH, Non-condensing |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) |
| Storage Humidity | 0%~90% RH, Non-condensing |
| Product Width | 18.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 7.5 cm |
| Product Height | 14.7 cm |
| Product Weight | 1.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















