- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
TP-Link Tapo 2K Wireless Video Doorbell - White (D210)
TP-Link Tapo 2K Wireless Video Doorbell - White (D210)
Experience the future of home security and keep an eye on your front porch even while you’re away using the TP-Link Tapo D210 Video Doorbell. Boasting 2K Clarity and head-to-toe 160° FOV, this smart device is here to capture every moment in pure detail. It also packs advanced features, such as Colour Night Vision with Spotlight, Smart AI Detection, Two-Way Audio, Hands-Free Control, and more. Furthermore, this product comes packed with an indoor chime, so you can easily hear when your guests have arrived.
Key Features
*Requires a subscription to Tapo Care. For more details, you can head over to tapo.com/en/tapocare.
**The time of use includes recording and watching live views. Actual battery life may vary due to device settings, usage, router specifications, and environmental factors.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Doorbells |
| Model Number | Tapo D210 |
| Colour | White |
| IR Wavelength | 850 nm |
|---|---|
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | Up to 25ft/7.6m |
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | Push Notifications |
| Number of Cameras | 1 |
|---|---|
| Field of View | 160° (Diagonal),135° (Horizontal), 109° (Vertical) |
| Digital Zoom | 10x |
| Camera Pixels | 2K 3MP |
| Camera Resolution | 2304 x 1296 |
| Sensor Type | Dual PIR Motion Sensor |
| Focal Length | 1.18mm |
| Aperture | f/1.8 |
| Memory Card Type | microSD |
|---|---|
| Memory Card Capacity | Up to 512 GB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Video Encoding | H.264 |
|---|---|
| Frame Rate | 15 fps |
| Two-Way Talk | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 6400 mAh |
| Battery Life | Up to 6 months |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11b/g/n |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Tapo App |
| Wattage/ Voltage | 100-240 V, 50/60 Hz (Adapter) |
|---|
| Operating Temperature | 20℃ to 45℃ |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 90% RH, Non-condensing |
| Storage Temperature | 40℃ to 60℃ |
| Storage Humidity | 0 to 90% RH, Non-condensing |
| Product Width | 13.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 10.6 cm |
| Product Height | 18.5 cm |
| Product Weight | 0.55 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












