- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
TP-Link Tapo 1080p Wireless Video Doorbell - Black/White (D230S1)
TP-Link Tapo 1080p Wireless Video Doorbell - Black/White (D230S1)
Maintain surveillance on your home’s entryway using the TP-Link Tapo Video Doorbell! A practical addition to your security system, this nifty device features a 2K 5MP resolution and ultra-wide 160° FOV to reliably capture every important detail. It also packs an array of advanced features, such as Colour Night Vision, Smart AI Detection, Two-Way Audio, Anti-theft Alarm, and more. Furthermore, it comes packed with an indoor chime, so you can instantly hear when your guest has arrived.
Key Features
*The data is measured based on the optimal installation height of 1.2m of the doorbell, the actual distance will be affected by the installation height.
**Subscribe to Tapo Care at https://www.tapo.com/en/tapocare/.
***Battery life of up to 180 days is based on TP-Link's laboratory testing triggering 10-20 events per day. Actual battery life may vary based on device settings.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Doorbells |
| Model Number | TAPO D230S1 |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 25 ft |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | Notification, Snapshot(Tapo Care), Clips(Tapo Care) |
| Use Option | Outdoor |
|---|---|
| Field of View | Diagonal: 160° |
| Camera Pixels | 5MP |
| Expandable Memory | Yes |
|---|---|
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 512 GB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Video Format | 2K |
|---|---|
| Supported Video | H.264 Compression |
| Frame Rate | 15 fps |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Two-Way Talk | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Capacity (mAh) | 6700 mAh |
| Battery Life | Up to 180 days |
| Charge Time | Approx. 5 hours |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|
| Durability Feature | Water Resistant |
|---|
| AC Power | Doorbell Adapter: 100-240V, 50/60Hz, Hub Adapter: 100-240V, 50/60Hz, 0.3A |
|---|---|
| DC Power | Doorbell Adapter: 5.0V, 1.0A, Hub Adapter: 9.0V, 0.85A |
| Operating Temperature | 20℃~45℃(-4°F ~113 °F ) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90%RH, Non-condensing |
| Storage Temperature | 20℃~45℃(-4°F ~113 °F ) |
| Storage Humidity | 5%~90%RH, Non-condensing |
| Product Width | 24.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 17.4 cm |
| Product Height | 8.15 cm |
| Product Weight | 0.72 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











