- Cart is empty
Ziggy Classic Single Burner Portable Gas BBQ - Gunmetal Grey/Chilli Red (ZG1GC/ZG1GRC)
Ziggy Classic Single Burner Portable Gas BBQ - Gunmetal Grey/Chilli Red (ZG1GC/ZG1GRC)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $549 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
The Ziggy Portable Grill is a compact, high performance BBQ that will change the way you barbeque in the great outdoors. The Portable Ziggy boasts a powerful burner and innovative design making it the ultimate BBQ for every outdoor occasion – from entertaining guests on your inner city balcony, to picnic lunches, beach trips, camping and caravanning.
Key Features
Manufacturer’s Warranty
*Please Note: The price indicated is for one Ziggy Classic 1 Burner Gas BBQ only. Other accessories are not included.
**Some assembly is required.
| Brand | Ziegler & Brown |
|---|---|
| Product Type | BBQ |
| Colour | Chilli Red & Gunmetal Grey |
| Series | Ziggy Classic |
|---|
| Number of Burners for BBQ | 1 |
|---|---|
| Heat Source |
|
| BBQ Cooking Dimensions | 470 x 360 oval |
| Types of Grill | Vitreous Enamelled Cast Iron |
| BBQ Features |
|
| Material Composition |
|
|---|---|
| Material Details | 304 Stainless Steel |
| Cooktop Gas Type | LPG (Option to Convert to Natural Gas) |
|---|
| Number of Burners (Zones) | 1 |
|---|---|
| Cooking Zone 1 Power/Size | 10.8 MJ/Hr |
| Assembly Type | Some Assembly Required |
|---|
| Height | 430 mm |
|---|---|
| Width | 680 mm |
| Depth | 460 mm |
| Product Weight | 14kg |
| Manufacturers | 84 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
More Information (Ziggy_-_Brochure.pdf, 7,396 Kb) [Download]
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


