- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 22nd April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
Pixbee Smart Tag - Disney Frozen Round Universal (PXBST-DISFRZ-U)
Pixbee Smart Tag - Disney Frozen Round Universal (PXBST-DISFRZ-U)
Keep track of your child’s items with the help of the Pixbee Smart Tag. A must-have for your youngster’s daily adventures, this accessory makes finding bags, toys, and school essentials easier than ever. It also works with the Apple Find My app and Google Find Hub for convenient monitoring. Plus, it comes with a fun Disney Frozen design to add a playful element to your tag.
Key Features
*Pixbee Smart Tag Disney Frozen Round Universal only. Other designs are sold separately.
| Brand | Pixbee |
|---|---|
| Product Type | Bluetooth Item Finders |
| Model Number | PXBST-DISFRZ-U |
| Siren | Yes |
|---|---|
| Output Notification | Push Notifications |
| Low Battery Alert | Yes |
| LED Indicator | Charging |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 90 mAh |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 4 months |
| Charging Method | USB-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 3 hours |
| Standard Charging | 0.45W |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| USB Port | 1 x USB-C |
|---|
| IP Rating | IP64 |
|---|---|
| Durability Feature | Splash Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Apple Find My, Google's Find Hub |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 4.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.8 cm |
| Product Height | 4 cm |
| Product Weight | 0.01 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 22nd April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






