- Cart is empty
MobiWire Nikiti 2 4G 128MB Mobile Phone - Black (One NZ/Locked Network) with Prepay SIM Card
MobiWire Nikiti 2 4G 128MB Mobile Phone - Black (One NZ/Locked Network) with Prepay SIM Card
Meet the MobiWire Nikiti 2 4G 128MB Mobile Phone, your reliable everyday companion. It is designed to keep communication simple and reliable, boasting an intuitive Mocor interface that provides access to various basic functions. It is also engineered with a single-core processor to ensure smooth performance for your calling and texting needs. Plus, it employs a 1000mAh battery for lasting runtime.
Key Features
| Brand | One-NZ |
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Model Number | PHP-MW-NIKITI2-4G-LCK |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 1.8" |
| Screen Resolution | 160 x 128 |
| Screen Aspect Ratio | 4:3 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 111 ppi |
| Chipset | Single-Core |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Rear Camera Type | Single |
|---|---|
| Main Rear Camera | 0.08 MP |
| Rear Camera Video Quality | 640x480 |
| Internal Storage Type | Flash Storage |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 128 MB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 128 GB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Operating System | Mocor |
|---|
| Open Network | No |
|---|---|
| Cellular Connection | Yes |
| Cellular Network | 4G |
| Network Support | One NZ |
| Number of SIM | Single SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Standard SIM |
| SIM Included | Yes, One NZ SIM Included |
| Headphone Included | No |
|---|---|
| Headphone Jack Type | 3.5mm Headphone Jack |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 1000 mAh |
| Charging Method | USB-C |
|---|---|
| Standard Charging | 5W |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| USB Port | USB-C |
|---|
| IP Rating | IP54 |
|---|
| Product Width | 4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 12.5 cm |
| Product Height | 7 cm |
| Product Weight | 0.14 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







