- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
Motorola Moto G05 4G 64GB Smartphone - Misty Blue (Spark/Open Network)
Motorola Moto G05 4G 64GB Smartphone - Misty Blue (Spark/Open Network)
Experience a good balance of style and functionality with the Motorola Moto G05 4G 64GB Smartphone. Ready to take on today’s demands, this device features all the essentials you need including a vibrant display, enhanced audio, a long-lasting battery, and a reliable camera system. It also incorporates a water-repellent finish and a Corning Gorilla Glass 3 screen to withstand the rigours of daily use.
Key Features
| Brand | Motorola |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Model Number | PB8F0003NZB |
| Colour | Blue |
| Model | Motorola Moto G05 |
|---|
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 6.7" |
| Screen Resolution | 1612 x 720 |
| Screen Aspect Ratio | 20:9 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 264 ppi |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | Helio G81 Extreme |
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Speed | 2.0 GHz |
| Rear Camera Type | Single |
|---|---|
| Main Rear Camera | 50 MP |
| Rear Camera Video Quality | FHD (30fps) | HD (30fps) |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 8 MP |
| Front Camera Video Quality | FHD@(30fps), HD@(30fps) |
| RAM Capacity | 4 GB |
|---|---|
| Internal Storage Type | Flash Storage |
| Internal Storage Capacity | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 1 TB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Operating System | Android 15 |
|---|
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Connection | Yes |
| Cellular Network | 4G |
| Network Support | Spark |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5200 mAh |
| Charging Method | USB Type C |
|---|---|
| Standard Charging | 18W |
| Sensors | Fingerprint, Facial Recognition |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac (a/b/g/n) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | 1 x USB Type C |
|---|
| IP Rating | IP52 |
|---|
| GPS | Yes |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Product Width | 7.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.8 cm |
| Product Height | 16.5 cm |
| Product Weight | 0.18 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











