- Cart is empty
OPPO Find X9 5G 512GB Smartphone - Space Black (Open Network)
OPPO Find X9 5G 512GB Smartphone - Space Black (Open Network)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,999 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience mobile technology without limits. Engineered for the user who demands the best, the OPPO Find X9 5G 512GB Smartphone is the ultimate expression of power, capacity, and advanced smartphone design. Your window to the digital world, this device boasts a 120Hz ProXDR Display, a powerful MediaTek processor, and an innovative customisable Snap Key. It also highlights a spectacular Hasselblad Master Quad-Camera System to deliver seamless clarity and vibrant colours on every snap. Additionally, Find X9 boasts a compact design and rugged IP69 build, so you can bring it anywhere you go.
Key Features
| Brand | OPPO |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Model Number | CPH2797BLACK |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 6.5" |
| Screen Resolution | 2760 x 1256 |
| Screen Aspect Ratio | 20:9 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 460 ppi |
| Typical Brightness | 800 nits |
| Maximum Brightness | 3600 nits |
| Minimum Brightness | 1 nits |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | Dimensity 9500 |
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Model | MT6993 |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Processor Turbo Speed | 4.2 GHz |
| Rear Camera Type | Quad |
|---|---|
| Main Rear Camera | 50 MP |
| Additional Rear Cameras | 50MP + 50MP + 2MP |
| Rear Camera Video Quality | 4K(3840 x 2160) @120fps |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 32 MP |
| Front Camera Video Quality | 4K(3840 x 2160) @60fps |
| RAM Capacity | 12 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR5X |
| Internal Storage Type | Universal Flash Storage (UFS) |
| Internal Storage Capacity | 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Operating System | Android |
|---|---|
| Android Version | ColorOS 16.0 |
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Connection | Yes |
| Cellular Network | 5G |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + SIM 2 or e-SIM |
| Headphone Included | No |
|---|---|
| Headphone Jack Type | USB Type-C |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 4 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 7025 mAh |
| Battery Life | Up to 1 day |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 70 mins |
| Quick Charging Time | 22% in 10 minutes |
| Standard Charging | 10W |
| Wireless Charging Enabled | Yes |
| Wireless Charging Power | 10W |
| Fast Wired Charging Enabled | Yes |
| Fast Wired Charging | 80W |
| Fast Wireless Charging Enabled | Yes |
| Fast Wireless Charging | 50W |
| Reverse Wireless Charging/Power Share | Yes |
| Biometric Authentication | Fingerprint, Facial Recognition, Proximity |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 10m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz & 6 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11be |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Durability Feature | IP69 & IP68. Water Resistant, Weatherproof |
|---|
| GPS | Yes |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Product Width | 7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.8 cm |
| Product Height | 15.5 cm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
.jpg?fit=fill&bg=0FFF&w=785&h=441&auto=format,compress)
.jpg?fit=fill&bg=0FFF&w=60&h=33&auto=format,compress)
_xp47-i8.jpg?fit=fill&bg=0FFF&w=60&h=33&auto=format,compress)
.jpg?fit=fill&bg=0FFF&w=60&h=33&auto=format,compress)
.jpg?fit=fill&bg=0FFF&w=60&h=33&auto=format,compress)
.jpg?fit=fill&bg=0FFF&w=60&h=33&auto=format,compress)
_62dh-2b.jpg?fit=fill&bg=0FFF&w=60&h=33&auto=format,compress)
_omlu-rf.jpg?fit=fill&bg=0FFF&w=60&h=33&auto=format,compress)
