- Cart is empty
Sonos 2.1 Channel Smart Wireless Streaming Amplifier - Black (AMPG1AU1BLK)
Sonos 2.1 Channel Smart Wireless Streaming Amplifier - Black (AMPG1AU1BLK)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,299 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Unleash the full potential of your speaker by pairing it with the Sonos Amp 2.1 Channel Wireless Streaming Amplifier! A great addition to your entertainment setup, this nifty unit connects to a wide variety of devices like passive speakers, TV, CD player, turntable, and many more. It also delivers 125 watts per channel, allowing you to enjoy clear, powerful, and precise sounds that are sure to impress.
Key Overview
Product Highlight
| Brand | Sonos |
|---|---|
| Product Type | Amplifier |
| Model Number | AMPG1AU1BLK |
| Speaker Power Output | 1 per Channel at 4 Ohms : 250 W, 2 per Channel at 6 Ohms : 187.5 W, 2 per Channel at 8 Ohms : 125W |
|---|---|
| Compatible Speakers / Audio Collection | Wireless Connection : Sonos S1, Sonos S2. Line-in Connection : Sonos Era 300, Era 100, Amp, Port, or Five |
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | Digital Amplifier (Wireless Connection) |
| Amplification Class | Class-D |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11b/g/n |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sonos App |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Wattage/Voltage | 100 - 240 V, 50 - 60 Hz |
|---|
| Height | 64 mm |
|---|---|
| Width | 217 mm |
| Depth | 217 mm |
| Product Weight | 2.1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











