- Cart is empty
Yamaha 2.0 Channel Smart AV Receiver - BT v4.2 & Wi-Fi 5 - Black (RN-600A)
Yamaha 2.0 Channel Smart AV Receiver - BT v4.2 & Wi-Fi 5 - Black (RN-600A)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,398 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Streamline your audio setup and experience smoother signals with the Yamaha RN-600A Wireless AV Receiver! This innovative device boasts authentic Hi-Fi technology with Top-ART mechanical structure, ESS SABRE ES9010K2M Ultra DAC, and Pure Direct Mode—delivering precise and immersive sounds. Plus, this unit is compatible with the MusicCast app, enabling seamless settings control and easy access to your preferred audio resources.
Key Overview
Product Highlights
*Availability of music streaming services may vary by country and may require a paid subscription.
| Brand | Yamaha |
|---|---|
| Product Type | AV Receiver |
| Model Number | YA-RN600A-BLK |
| Colour | Black |
| Speaker Configuration | 2 x A-Speakers, 2 x B-Speakers, 1 x Subwoofer Out |
|---|
| Decoding Format | AIFF, ALAC, MP3, WAV, FLAC, DSD, PCM, WMA, MPEG4-AAC |
|---|---|
| Analog Audio | Yes |
| Music Stream / Cast |
|
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | Audio Amplifiers |
| Amplifier Output / Power Rating | 80W @ 8 ohms, 20 Hz - 20 kHz, 0.07% THD |
| Amplification Class | Class AB |
| Radio Tuner Type | FM, DAB & Internet Radio |
|---|---|
| Number of Tuner Presets | 40 x Tuner Presets |
| Radio Frequency Auto Tuning | Yes |
| Radio Frequency Range | 87.50 MHz to 108.00 MHz |
| Number of Receiver Channels | 2 Channel |
|---|---|
| HD Audio Decoding | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AA Battery |
| Remote Control Type | IR Remote |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth (v4.2) Wi-Fi 5 & LAN |
| Bluetooth Power Class | Class 1 |
| Bluetooth Range | Up to 10m without Obstructions |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| Maximum Paired Devices | 1 x Max Paired Device |
| USB Port | 1 x USB-A |
|---|---|
| Inputs | 1 x MM Phono, 1 x CD Audio In, 2 x Optical, 2 x Coax |
| Outputs | 2 x Subwoofer Preout, 1 x Headphone Out |
| Other Connections Ports | 1 x LAN |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Siri |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | MusicCast App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Speaker Cabling Required |
| Power Cable Length | 2 m |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50Hz |
| Fuse Rating | 4A/250 |
| Current Consumption | 190W |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 225 mm |
|---|---|
| Width | 435 mm |
| Depth | 392 mm |
| Product Weight | 9.8 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











