- Cart is empty
Yamaha 5.1 Channel Smart AV Receiver - 4K Ultra HD | BT v2.1 - Black (RX-V385)
Yamaha 5.1 Channel Smart AV Receiver - 4K Ultra HD | BT v2.1 - Black (RX-V385)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $798 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Create the perfect home theatre setup with the Yamaha RX-V385 5.1 Channel 4K Wireless AV Receiver! A must-have addition to your entertainment room, this innovative device lets you enjoy immersive sounds and clear visuals, whether you’re watching shows, streaming songs, or playing games. It also offers multiple input and output options to plug in your different compatible devices.
Key Overview
Product Highlights
Build a Full Set-up – Speakers Available Separately
Speaker Binding Post/Terminals Compatibility
Tips for matching Speakers with your AV Receiver
| Brand | Yamaha |
|---|---|
| Product Type | AV Receiver |
| Model Number | RX-V385 |
| Colour | Black |
| Impedance | 8 ohm |
|---|---|
| Speaker Configuration | 1 x L/Front, 1 x R/Front, 1 x Center, 1 x L/Rear Surround, 1 x R/Rear Surround, 1 x Subwoofer |
| Onboard Controls | Top Row : Power, Info, Memory (Pairing), Pre-set Up/Down, FM, AM, Tuning Up/Down, Direct. Middle Row : BD DVD, TV, CD, Radio. Bottom Row : Input Up/Down, Tone Control, Program Up/Down, Straight. Dials : Volume Dial +/- |
| Decoding Format | DTS-HD Master Audio, MP3 / WMA / MPEG-4 AAC / WAV: up to 48 kHz / 16-bit |
|---|---|
| Analog Audio | Yes |
| Dolby Features |
|
| Amplifier Output / Power Rating | 110, 130, 150 W (8, 6, 4, 2 ohms) per Channel |
|---|
| Radio Tuner Type | FM / AM Tuner |
|---|
| Number of Receiver Channels | 5.1 Channel |
|---|---|
| ARC (Audio Return Channel) | Yes |
| HDMI Upscaling | 4K Video Pass-through |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | 2 x AAA Bateries |
| Remote Control Type | Remote & On-board |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth (v2.1) |
| Bluetooth Version | v2.1 |
| Inputs | 4 x HDMI, 1 x Optical In, 2 x Coaxial In, 3 x Analog Audio In |
|---|---|
| Outputs | 1 x HDMI eARC/ARC, 1 x Headphone Out, 1 x Subwoofer Preout |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Yamaha AV Receiver Setup Guide App |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Speaker Cabling Required |
| Wattage/Voltage | 180 W |
|---|---|
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 0.3W |
| Height | 161 mm |
|---|---|
| Width | 315 mm |
| Depth | 435 mm |
| Product Weight | 7.7 kg |
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



