- Cart is empty
Yamaha 7.2 Channel Smart AV Receiver - 8K Ultra HD | BT v4.2 & Wi-Fi - Black (RX-V6A)
Yamaha 7.2 Channel Smart AV Receiver - 8K Ultra HD | BT v4.2 & Wi-Fi - Black (RX-V6A)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,498 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Achieve stable audio and video signals every time with the Yamaha RX-V6A 7.2 Channel 4K Wireless AV Receiver! A must-have addition to your entertainment room, this innovative device lets you enjoy immersive sounds and clear visuals, whether you’re watching shows, streaming songs, or playing games. It also supports the handy MusicCast app for seamless settings control and easy access to your preferred streaming services.
Key Overview
Product Highlights
*Availability of music streaming services may vary by country and may require a paid subscription.
Build a Full Set-up – Speakers Available Separately
Speaker Binding Post/Terminals Compatibility
Tips for matching Speakers with your AV Receiver
| Brand | Yamaha |
|---|---|
| Product Type | AV Receiver |
| Model Number | RX-V6A |
| Colour | Black |
| Speaker Power Output | Total : 360 W, 2 per Channel at 8 ohms : 100W |
|---|---|
| Impedance | 8 ohm |
| Decoding Format | MP3 / WMA / MPEG-4 AAC: up to 48 kHz / 16-bit, ALAC: up to 96 kHz / 24-bit, FLAC: up to 384 kHz / 24-bit, WAV / AIFF: up to 384 kHz / 32-bit, DSD: up to 11.2 MHz |
|---|---|
| Music Stream / Cast |
|
| Dolby Features |
|
| Radio Tuner Type | FM / AM Tuner |
|---|
| Number of Receiver Channels | 7.2 Channel |
|---|---|
| Multi Zone | 2 Zones |
| ARC (Audio Return Channel) | Yes |
| HDMI Upscaling | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | 2 x AAA Batteries |
| Remote Control Type | Remote, Onboard and App |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Connectivity Type | Bluetooth (v4.2) Wi-Fi & LAN |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| Inputs | 7 x HDMI In, 4 x Analog Audio In, 1 x Optical In, 1 x Coaxial In, 1 x Phono In |
|---|---|
| Outputs | 1 x HDMI eARC/ARC (4K @ 120AB, 8K @60B, 4K @ 60 and 24GBPS), 1 x Subwoofer Preout |
| Other Connections Ports | 1 x LAN |
| Voice Assistant Type | Siri (via Airplay 2) |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | MusicCast App & AV Setup Guide App |
| Compatible Mobile Operating System | iPhone, iPad, Android Phone, Tablet |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Speaker Cabling Required |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 1.8W |
|---|
| Height | 171 mm |
|---|---|
| Width | 435 mm |
| Depth | 377 mm |
| Product Weight | 9.8 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







