- Cart is empty
Klipsch 2.1 Channel Smart Soundbar & Subwoofer Entertainment Package - Black
Klipsch 2.1 Channel Smart Soundbar & Subwoofer Entertainment Package - Black
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $999 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Bring theatre-quality audio to your living room with the Klipsch 2.1 Channel Soundbar & Subwoofer Entertainment Package. Combining Klipsch’s renowned acoustics with Onkyo’s expert engineering, this bundle offers rich, immersive sound. It also features Bluetooth, Dolby Atmos Height Virtualisation, and a sleek, compact design that fits seamlessly into any space.
Key Overview
Product Highlights
*Please note: Klipsch 2.1 Channel Soundbar & Subwoofer Entertainment Package in Black only. Compatible devices are not included.
| Brand | Klipsch |
|---|---|
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| Model Number | KL-FLEXUS100 & KL-FLEXUSSUB100 | Flexus Series |
| Colour | Black |
| Soundbar Type | Home Theatre, Gaming or Music Soundbar |
|---|---|
| Number of Channel | 2.1 Channel |
| Size of Matching TV | 43" - 65" TV's |
| Soundbar Feature |
|
| Number of Speakers | 4 x Built-In Speakers in Soundbar |
|---|---|
| Speaker Power Output | 100W |
| Frequency Range | 45 Hz - 20 kHz |
| Sound Modes | Movie, Music, Dialog, Night Modes |
| Speaker Positioning | Centre Speaker |
| Speaker Configuration | 1 x Pair of Wireless Rear Speakers & Up to 2 x Subwoofers |
| Onboard Controls | On/Off, Source, Volume Up/Down |
| Driver Size (Speaker) | 2.25” |
| Number of Driver | 2 x Cone Drivers |
| Compatible Speakers / Audio Collection | Klipsch Flexus Audio Collection |
| Enclosure Type | Sealed Enclosure |
|---|---|
| Subwoofer Type | 10" Subwoofer |
| Subwoofer Power Output | 80W RMS to 160W Peak |
| Subwoofer Frequency Response | 26 Hz - 250 Hz +/- 3dB |
| Subwoofer Impedance | 103.7dB |
| Subwoofer Transducer | 1 x 10" Subwoofer |
| Grille | Metal Grille |
| Subwoofer Onboard Controls | Wireless Controls |
| Dolby Features |
|
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | Blacklit Remote Control, Onboard or SmartPhone via Bluetooth |
| Wired / Wireless | Wired with Bluetooth Connectivity |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| USB Port | 1 x USB-C |
|---|---|
| Inputs | 2 x HDMI (ARC & CEC), 1 x TOSLINK, 1 x 3.5mm Mini |
| Outputs | 1 x Subwoofer (RCA) Output |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Klipsch Connect Plus App |
| Compatible Mobile Operating System | IOS or Android |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Soundbar Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes |
| Mount Kit | Included |
| Eco Friendly | Flexus Core 100 packaging is designed to be earth-friendly, with careful consideration to minimize waste and maximize recyclability. |
|---|
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















