- Cart is empty
Klipsch Flexus Sub 200 12" Wireless Subwoofer - Black (KL-FLEXUSSUB200)
Klipsch Flexus Sub 200 12" Wireless Subwoofer - Black (KL-FLEXUSSUB200)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,199 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Feel every beat and rumble of your music with the Klipsch Flexus Sub 200 12" Wireless Subwoofer. Precision-engineered for powerful bass, this unit brings together the trusted craftsmanship of Onkyo and the tech mastery of Klipsch acoustics. It also works in tandem with the Connect Plus app, allowing you to access EQ presets, Dialogue Boost, and volume controls via your smartphone.
Key Overview
Product Highlights
*Other compatible Flexus speakers, sound bars, and subwoofers are sold separately.
| Brand | Klipsch |
|---|---|
| Product Type | Subwoofer |
| Model Number | KL-FLEXUSSUB200 |
| Colour | Black |
| Soundbar Feature |
|
|---|
| Number of Speakers | 1 x Speaker |
|---|---|
| Speaker Type | Wireless, Active |
| Frequency Range | 26Hz - 250Hz |
| Maximum SPL | 103.7 dB |
| Speaker Positioning | Forward-Firing |
| Driver Type | Cone |
| Driver Size (Speaker) | 300mm |
| Number of Driver | 1 x Driver |
| Woofer Type | Subwoofer |
| Compatible Speakers / Audio Collection | Flexus Range |
| Enclosure Type | Sealed |
|---|---|
| Subwoofer Type | Long-Throw woofer |
| Subwoofer Frequency Response | 26Hz - 250Hz |
| Subwoofer Crossover Frequency | 8 Ohms |
| Subwoofer Transducer | 1 x 12" Woofer |
| Number of Subwoofer Driver | 1 x 12" Driver |
| HDMI eARC (Enhanced Audio Return Channel) | 1 x HDMI eARC |
|---|
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | Audio Amplifiers |
| Amplification Class | Class D |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Other Connections Ports | 1 x RCA Port |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Power Indicator | Yes |
|---|---|
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 387 mm |
|---|---|
| Width | 387 mm |
| Depth | 387 mm |
| Product Weight | 16.3 kg |
| Packaged Width | 48.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 50 cm |
| Packaged Height | 52.5 cm |
| Packaged Weight | 20.72 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











