- Cart is empty
Klipsch Smart Powered Left & Right Bookshelf Wireless Speaker Pair - Walnut (The Fives - KL-THEFIVESWAL)
Klipsch Smart Powered Left & Right Bookshelf Wireless Speaker Pair - Walnut (The Fives - KL-THEFIVESWAL)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,199 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Press play and enjoy immersive soundscapes brought by this premium Klipsch The Fives Powered Bookshelf Speaker! Versatile to use, this device connects to various audio sources with its Bluetooth connectivity, HDMI-ARC with CEC, Optical Digital, and Analogue RCA inputs. It also incorporates a 114mm driver, built-in Class-D powered amplifiers, and a 25mm horn-loaded titanium dome tweeter to provide stellar sound performance. To finish it off, this unit showcases a stunning walnut finish and removable magnetic grilles so it can seamlessly blend in with most entertainment setups.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Klipsch |
|---|---|
| Product Type | Front & Satellite Speakers |
| Model Number | THEFIVESW |
| Colour | Brown |
| Number of Speakers | 2 x Speakers Included |
|---|---|
| Speaker Type | Powered Speakers | Designed for Plug-and-Play |
| Speaker Power Output | 2 x 80W |
| Frequency Range | 50 Hz - 20 kHz |
| Maximum SPL | 109 dB |
| Impedance | 8 ohm |
| Transducer | 4.5" Long-throw woofer |
| Sound Modes | Stereo |
| Max Acoustic Output | 109 dB |
| Speaker Positioning | Front |
| Speaker Configuration | 2-Way |
| Onboard Controls | Volume, Input Selector |
| Driver Type | Cone |
| Driver Size (Speaker) | 114 mm |
| Number of Driver | 1 x Driver |
| Woofer Type | Active Woofer |
| Analog Audio | Yes |
|---|
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | Powered Amplifier |
| Amplifier Output / Power Rating | 160W RMS / 320W Peak |
| Amplification Class | Class-D |
| Tweeter Type | Horn-Loaded Titanium Dome |
|---|---|
| Tweeter Size | 25 mm |
| Number of Tweeters | 1 x Tweeter |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | 2 x AAA Included |
| Remote Control Type | Onboard and App |
| Wired / Wireless | Wired with Bluetooth Connectivity |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 m without obstruction |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Inputs | 1 x HDMI, 1 x Optical, 1 x Analog RCA incl Phono |
|---|---|
| Outputs | 1 x RCA for Subwoofer |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Klipsch Connect App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple IOS and Android |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Wall Mount Option | No |
| Type of Connection | 10A Plug and Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.8 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240 V, AC 50/60 Hz |
| Operating Power Consumption | 120 |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 0.5W |
| Auto Power Off | Yes |
| Product Weight | 10.2 kg |
|---|
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Klipsch The Fives Powered Speakers - Spec Sheet (The_Fives_Spec-Sheet_v05.pdf, 387 Kb) [Download]
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







