- Cart is empty
Marley Smart Powered Left & Right Bookshelf Wireless Speaker Pair - Wood (Uplift - EM-JA027-SB)
Marley Smart Powered Left & Right Bookshelf Wireless Speaker Pair - Wood (Uplift - EM-JA027-SB)
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Hear your music the way it was meant to be heard with the Marley Surround Bookshelf Speaker. This wireless pair delivers True Stereo Sound, filling any space with powerful audio and crystal-clear detail. It also supports Bluetooth for effortless pairing with your phone or other compatible devices. Additionally, its bamboo finish and REWIND™ fabric bring a natural, eco-friendly style to your place.
Key Overview
Product Highlights
*Please Note: The feature images used on this page are examples to demonstrate the product compatibility, options or benefits and may differ slightly from the actual product. Speaker Pair only, other Items may be available separately. See the "Whats in the Box" Tab for more information.
| Brand | Marley |
|---|---|
| Product Type | Front & Satellite Speakers |
| Model Number | EM-JA027-SB |
| Colour | Brown |
| Number of Speakers | 2 x Speakers |
|---|---|
| Speaker Power Output | 10W |
| Impedance | 8 ohm |
| Speaker Positioning | Front Facing Speakers |
| Speaker Configuration | 2-way |
| Onboard Controls | Volume, Speed |
| Compatible Speakers / Audio Collection | EM-JT004-SB & EM-JT010-SB - Marley Turntables (Available Separately) |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth (v5.3) |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Inputs | RCA Input, AUX line-in |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | House of Marley App |
| Compatible Mobile Operating System | IOS and Android |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | Adapter |
|---|---|
| Power Cable Length | 1 m |
| Wattage/Voltage | 100-240V 50/60HZ0.A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 280 mm |
|---|---|
| Width | 190 mm |
| Depth | 140 mm |
| Product Weight | 2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














