- Cart is empty
Polk Audio ES10 200W 10" Subwoofer - Black (Signature Elite Series)
Polk Audio ES10 200W 10" Subwoofer - Black (Signature Elite Series)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,399 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Boost your sound system using the Polk Audio 10" 200W Wired Subwoofer! A great addition to your midsized home theatre, this unit perfectly combines a high-excursion woofer and a high-powered Class D amplifier to deliver dynamic bass that fills the room. It also boasts an acoustically optimised cabinet with two power ports to ensure faithful low-frequency reproduction.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Polk |
|---|---|
| Product Type | Subwoofer |
| Model Number | SIGS10SUBELBK |
| Colour | Black |
| Series | Signature Elite Series |
|---|
| Compatible Speakers / Audio Collection | Signature Elite Audio Collection |
|---|
| Enclosure Type | Ported |
|---|---|
| Subwoofer Type | Subwoofer |
| Subwoofer Power Output | 200W |
| Subwoofer Frequency Response | 22 Hz to 375 Hz |
| Subwoofer Crossover Frequency | 28 Hz to 250 Hz |
| Subwoofer Impedance | 8 Ohms |
| Number of Subwoofer Driver | 1 x 10" Driver |
| Grille | Included & Removeable |
| Subwoofer Onboard Controls | Volume, Low-pass, Phase Adjustment |
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | Powered Amplifier |
| Amplifier Output / Power Rating | 200W |
| Amplification Class | Class D Amplification |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|
| Inputs | 1 x LFE (RCA), Stereo Line Level (2 RCA) |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | Power Cable & Subwoofer to Receiver via RCA Cable |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240 V |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 438 mm |
|---|---|
| Width | 331 mm |
| Depth | 419 mm |
| Product Weight | 17.7 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





