- Cart is empty
Polk Audio Smart Powered Wireless Surround Speaker Pair for Rear Set-Up - Black (SR2)
Polk Audio Smart Powered Wireless Surround Speaker Pair for Rear Set-Up - Black (SR2)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $399 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Level up your entertainment experience with this Polk Audio Rear Surround Wireless Bookshelf Speaker Pair! A wonderful addition to your home theatre, this pair of speakers equips custom-tuned drivers that deliver rich, powerful sounds that are sure to keep you immersed in your content. It also works with Alexa and Hey Google for convenient voice commands.
Key Overview
Key Features
| Brand | Polk |
|---|---|
| Product Type | Rear & Satellite Speakers |
| Model Number | MAGSR2 |
| Colour | Black |
| Number of Speakers | 2 x Speakers Included |
|---|---|
| Speaker Type | Passive Speakers | Designed for Compatible Soundbars |
| Impedance | 4 ohm |
| Speaker Positioning | Rear Set-up |
| Speaker Configuration | Full Range |
| Driver Type | Full Range |
| Driver Size (Speaker) | 3" Driver |
| Number of Driver | 2 x Drivers |
| Woofer Size | 3" Woofer |
| Compatible Speakers / Audio Collection | Polk Audio Magnifi Mini AX & Polk React Soundbars |
| Dolby Features |
|
|---|
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | Built-In |
| Amplification Class | Class A/B |
| Technology Type | These speakers connect wirelessly to your sound bar. No need to run speaker wires across your room. |
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Range | 10m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes |
| Mount Kit | Included |
| Height | 200 mm |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Depth | 250 mm |
| Product Weight | 2.6 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







