- Cart is empty
S-Digital Smart Powered Left & Right Bookshelf Wireless Speaker Pair - Black (SEM5031)
S-Digital Smart Powered Left & Right Bookshelf Wireless Speaker Pair - Black (SEM5031)
Revel in the immersive sounds offered by the S-Digital Bookshelf Speaker. Ideal for your home entertainment system, this device boasts a whopping 36W power that brings your favourite media to life. It also features built-in cone woofers and tweeters to ensure well-balanced audio you can count on. Plus, it is easy to operate, thanks to the included remote control.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | S-Digital |
|---|---|
| Product Type | Front & Satellite Speakers |
| Model Number | SEM5031 |
| Colour | Black |
| Number of Speakers | 2 x Speakers Included |
|---|---|
| Speaker Type | Powered Speakers | Designed for Plug-and-Play |
| Speaker Power Output | 36W |
| Frequency Range | 90 Hz - 16 kHz |
| Impedance | 4 ohm |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Speaker Positioning | Front or Rear Speaker Set-up |
| Onboard Controls | Bass & Treble Controls |
| Driver Type | Cone |
| Number of Driver | 2 x Woofers |
| Woofer Type | Cone Woofers |
| Woofer Size | 4" Woofers |
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|
| Tweeter Size | 1.5" Tweeters |
|---|---|
| Number of Tweeters | 2 x Tweeters |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Wired / Wireless | Wired with Bluetooth Connectivity |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | USB-A Playback |
|---|---|
| Inputs | Aux In |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | Plug & Lead |
|---|
| Height | 240 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 160 mm |
| Product Weight | 3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










