- Cart is empty
Samsung LS60D Music The Frame Wireless Speaker - Black (HW-LS60D/XY)
Samsung LS60D Music The Frame Wireless Speaker - Black (HW-LS60D/XY)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $426 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enjoy superior sound quality and refined style with the Samsung LS60D Music Frame Wireless Speaker. Its unique blend of art and audio allows you to enjoy music while enhancing the aesthetics of your living space. This device also boasts 3-way speakers for balanced and consistent sound, Dolby Atmos, SpaceFit Sound Pro, Adaptive Sound technology, Q-Symphony, and more. It is also fitted with Bluetooth v5.2, Wi-Fi, and voice commands via Amazon Alexa and Google Assistant for seamless control and convenience.
Key Overview
Product Highlights
1Art Panel curated by MARPPLE is not sold together with the Music Frame. It can accommodate inserts or artworks measuring 8 inches (H) x 10 inches (W).
2Sound effects and quality may vary depending on environmental characteristics (including ceiling) and source content.
3Internet connection is required. Not all languages are recognised. Content services are subject to change without notice.
4Requires Samsung Account, internet connection and SmartThings enabled devices. For download, mobile devices must be running on Android 9.0 or above or iOS 15.0 or above (subject to change on software update) with the SmartThings app installed. SmartThings is compatible with selected devices. Please see samsung.com/au/SmartThings. Each device must be connected to Wi-fi or other wireless network. SmartThings app required. Content services are subject to change without notice.
5Q Symphony is compatible with select Samsung TVs and Soundbar newly launched from 2024 and Music Frame via Wi-Fi. For a complete list of compatible models, please refer to samsung.com for more information.
62 music frames are required to create stereo sound.
7Available on Bluetooth or Wi-Fi compatible Samsung TVs.
Note: This product is not a TV. This product is a Designer Lifestyle Speaker with a Digital Panel that has the capability of Displaying your own personal photos, or order a custom acrylic Art Panel curated by MARPPLE.* only. TV's Sold Separately.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Wireless Speaker |
| Model Number | HW-LS60D/XY |
| Colour | Black |
| Series | LS60D |
|---|---|
| Family | The Frame |
| Release Year | 2024 |
| Number of Speakers | 6 |
|---|---|
| Speaker Power Output | 120W |
| Frequency Range | 50Hz~16KHz |
| Maximum SPL | 90dB |
| Impedance | 4 ohm |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 60 dB |
| Transducer | Midrange x 2 |
| Sound Modes | Adaptive, Music, Standard, Voice enhance mode, Night Mode |
| Speaker Configuration | Number of Channels: 2 |
| Woofer Type | 2 x Woofers |
| Decoding Format | MP3, AAC, OGG, FLAC, WAV, ALAC, AIFF |
|---|---|
| Music Stream / Cast |
|
| Dolby Features |
|
| Amplifier Type | Active Voice Amplifier |
|---|
| Number of Tweeters | 2 |
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi, Optical In |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings, Spotify(Hi-Fi) Connect |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes |
| Mount Kit | Anchor Holder on the back of the Product, Screw Included |
| Type of Connection | Plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 3.5m. AC 1.5 m + DC 2 m |
| Wattage/Voltage | AC 100-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | DC/AC 125V 5A |
| Current Consumption | Power consumption = 18W Current = 18W/19V = 0.95A |
| Operating Power Consumption | 18W |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 0.5W |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 364.8 mm |
|---|---|
| Width | 353 mm |
| Depth | 143.4 mm |
| Product Weight | 4.6 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



















