- Cart is empty
Sonos 130W 6" In-Ceiling Speaker by Sonance - Pair/White (INCLGWW1)
Sonos 130W 6" In-Ceiling Speaker by Sonance - Pair/White (INCLGWW1)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,199 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Bring a superior sound to every corner of your home with the Sonos In-Ceiling Speakers by Sonance. These wired speakers are designed to deliver natural, immersive audio with a discreet installation that blends effortlessly into any room. From tranquil background music to dynamic movie soundtracks, it upgrades your listening experience with top-notch quality and sophistication.
Key Overview
Product Highlights
**Passive speakers must be powered by an amplifier. Other Sonos Speaker Systems & Amp are sold separately.
***Find a professional installer to set up your Sonos system to ensure optimal performance.
| Brand | Sonos |
|---|---|
| Product Type | In-Ceiling Speaker |
| Model Number | INCLGWW1 |
| Colour | White |
| Speaker Power Output | 130W |
|---|---|
| Frequency Range | 36 Hz to 20 kHz +3Db |
| Maximum SPL | 85 Db |
| Impedance | 8 ohm |
| Sound Modes | Speech Enhancement, Night Mode |
| Speaker Configuration | 2-Way Speaker Configuration |
| Driver Type | Dynamic |
| Driver Size (Speaker) | 165 mm |
| Number of Driver | 1 x Driver |
| Sensitivity / Sound Pressure Level | 85 Db SPL |
| Compatible Speakers / Audio Collection | Sonos Amp + any other amp |
| Tweeter Type | Cone |
|---|---|
| Tweeter Size | 25 mm |
| Number of Tweeters | 1 x Tweeter |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sonos App |
| Compatible Mobile Operating System | Android & IOS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | In-Ceiling |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













