- Cart is empty
Yamaha WS-X1A Surround Portable Wireless Speaker - Charcoal Grey
Yamaha WS-X1A Surround Portable Wireless Speaker - Charcoal Grey
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Move your body out to the best beats brought to you by the Yamaha WS-X1A Surround Portable Wireless Speaker! Portable, flexible, and rechargeable, this nifty device can work as a compact Bluetooth speaker as well as an additional piece to your True X Surround sound system. It also highlights Bluetooth connectivity, allowing you to listen to your favourite tunes anywhere you go. Plus, this unit integrates a Clear Voice function so you can easily hear dialogues and lyrics way better—perfect as you watch or listen.
Key Overview
Product Highlights
*Other Yamaha devices are sold separately.
Please Note: Some of the images shown are of the Black version of this Speaker and are for Illustration purposes only
| Brand | Yamaha |
|---|---|
| Product Type | Wireless Speaker |
| Model Number | YA-WSX1A-G |
| Colour | Grey |
| Number of Speakers | 1 x Speaker |
|---|---|
| Speaker Power Output | 10W |
| Frequency Range | 75 Hz - 20 kHz |
| Transducer | 1 x 55 mm Woofer |
| Sound Modes | Clear Voice |
| Speaker Positioning | Front Firing Speaker |
| Speaker Configuration | 2-Way |
| Onboard Controls | Volume, Clear Voice, Solo or Surround |
| Driver Type | Cone |
| Driver Size (Speaker) | 55 mm |
| Number of Driver | 1 x Driver |
| Compatible Speakers / Audio Collection | Yamaha SRX50A True-X Soundbar |
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | Powered Amplifier |
| Amplification Class | Class-D |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth and Wi-Fi |
| Bluetooth Range | 10m Range |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Maximum Paired Devices | 1 x Maximum Paired Device |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sound Bar Controller App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes via Threaded Screw |
| Type of Connection | USB-C Cable |
|---|---|
| Power Cable Length | 1 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | DC 5V, 2A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 105 mm |
|---|---|
| Width | 88 mm |
| Depth | 88 mm |
| Product Weight | 0.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











