- Cart is empty
Yamaha NS-AW592 150W 6.5" All Weather Outdoor Speaker - Pair/White (NSAW592W)
Yamaha NS-AW592 150W 6.5" All Weather Outdoor Speaker - Pair/White (NSAW592W)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $749 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Versatile and durable, the Yamaha NS-AW592 6.5" Outdoor Speaker lets you enjoy premium sounds as you chill outside your home! This nifty device features Yamaha’s advanced speaker technology, a soft dome tweeter, a wave guide, and a front baffle for clear high-frequency sounds and wide sound dispersion. It also showcases powder-coated aluminium speaker grilles, weatherproof sealed cabinets, and corrosion-resistant gold-plated binding post speaker terminals to protect against harsh environments.
Key Overview
Product Highlights
Please Note: Requires Connection to Amplifier/AV Receiver to operate speakers.
| Brand | Yamaha |
|---|---|
| Product Type | Outdoor Speaker |
| Model Number | NSAW592W |
| Colour | White |
| Speaker Power Output | Max : 150 W, Normal : 50W |
|---|---|
| Frequency Range | 55 Hz to 20 kHz |
| Impedance | 6 ohm |
| Woofer Type | 1 x Waterproof Cone |
| Woofer Size | 16 cm |
| Sensitivity / Sound Pressure Level | 88 dB, 2.83 V, 1 m |
| Tweeter Type | Fluid-cooled Coated Soft Dome |
|---|---|
| Tweeter Size | 2.5 cm |
| Number of Tweeters | 1 x |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes |
| Mount Kit | Included |
| Height | 340 mm |
|---|---|
| Width | 206 mm |
| Depth | 170 mm |
| Product Weight | 2.4 kg per Unit |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



