- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 19/05/2026.
Konic Smart HD Portable Projector - White (KX511HM)
Konic Smart HD Portable Projector - White (KX511HM)
Transform any space into a cinematic escape with the Konic Smart HD Portable Projector. An ideal movie night companion, this device delivers premium resolution, optimised colour accuracy, and well-balanced lighting. It is also a breeze to set up, thanks to its multiple connectivity ports, auto vertical keystone correction, and IR remote. Plus, it showcases a compact and lightweight footprint, allowing you to bring it to the office, school, backyard, or simply anywhere you want.
Key Overview
Product Highlight
*Requires an internet connection. Subscription to streaming services is available separately. Regular software updates are required to maintain compatibility with apps and system updates.
| Brand | Konic |
|---|---|
| Product Type | Projectors |
| Model Number | KX511HM |
| Colour | White |
| Projection Image Size | 60-100 inch |
|---|---|
| Keystone Correction | Auto Vertical Keystone Correction, Manual 4 Point Correction |
| Lamp Power | 20W |
| Expected Lamp Life | 25,000 hours |
| Fan Noise | 25 dB |
| Screen Mirroring | Miracast, Airplay |
| Throw Ratio | 1.3:1 |
| Projector Features |
|
| Speaker Power | 3W |
| Screen Resolution | 1280 x 720 |
|---|---|
| Typical Brightness | 130 ANSI Lumens |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Display Technology | HD |
| Maximum Display Resolution | 1280 x 720 HD |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| USB Port | 1x USB Type C |
|---|---|
| Inputs | 1 x HDMI, 1 x USB, 1 x TF Card, 1 x Type-C Power Input |
| Regular Software Updates | Yes |
|---|
| Corded/Cordless | Corded |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 25W |
| Assembly Type | Pre-Assembled |
|---|
| Power Indicator | Yes |
|---|
| Height | 155 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Depth | 80 mm |
| Product Weight | 0.45 kg |
| Packaged Width | 17 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 10.6 cm |
| Packaged Height | 20.4 cm |
| Packaged Weight | 2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 19/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












