- Cart is empty
SmartVU Portable Projector - Black (SVPRO1)
SmartVU Portable Projector - Black (SVPRO1)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $549 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Escape the limits of your TV. With the SmartVU Portable Projector, you have the freedom to take movie night to the backyard, the bedroom, or even a friend's house. This device boasts a native 1080p resolution, 2000:1 contrast ratio, and HDR10 decoding for rich imaging performance unlike any other. It is also enhanced with Dolby Audio to deliver immersive sounds. Plus, it is a breeze to set up, thanks to its Auto Focus, Auto Keystone Correction, and Auto Alignment.
Key Overview
Product Highlight
*Streaming apps may require subscriptions, which are not included.
| Brand | SmartVU |
|---|---|
| Product Type | Projectors |
| Model Number | SVPRO1 |
| Colour | Black |
| Projection Image Size | 40 to 120 inch |
|---|---|
| Keystone Correction | Omni-Directional Auto Keystone Correction |
| Supported HDR Input Formats | HDR 10 |
| Projection Distance | 120" Screen for 3.3m |
| Light Source | LED |
| Fan Noise | <30dB at Ambient Temperature of 25 ℃ |
| Screen Mirroring | Android TV, Freeview, Google Cast |
| Focus Type | Auto |
| Throw Ratio | 1.25:1 |
| Throw Distance | 80" @2.19m, 40" to 120" |
| Projector Features |
|
| Speaker Power | 2 x 5W Speakers |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
|---|---|
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Typical Brightness | 320 Lumens |
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 |
| RAM Capacity | 2 GB |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 16 GB |
| Speaker Type | Dolby Audio |
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery (Not Included) |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac (a/b/g/n) |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10 m |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| USB Port | 1x USB-A |
|---|---|
| Inputs | USB, HDMI |
| Outputs | Audio Output Jack |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Regular Software Updates | Yes |
| Corded/Cordless | Corded |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | DC 19V 6.32A |
| Maximum Power Consumption | 100W |
| Typical Power Consumption | 88W |
| Standby Power Consumption | < 0.5W |
| Operating Temperature | 0 ℃ to 40 ℃ |
|---|---|
| Operating Humidity | 20% to 80% |
| Storage Temperature | -20 ℃ to 55 ℃ |
| Storage Humidity | <90% |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|
| Power Cable Length | 2.4 m |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Operating Power Consumption | 85W |
| Height | 205 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Depth | 190 mm |
| Product Weight | 2.05 kg |
| Packaged Width | 28.0 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 26.5 cm |
| Packaged Height | 24.0 cm |
| Packaged Weight | 2.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





