- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 17/05/2026.
Bose 5.1.2 Channel Smart Soundbar with Dolby Atmos - Black (882963-5110)
Bose 5.1.2 Channel Smart Soundbar with Dolby Atmos - Black (882963-5110)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,098 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Supercharge your entertainment experience and immerse yourself in rich audio with the Bose 5.1.2 Channel Soundbar Wireless Smart Ultra. This top-of-the-line unit is powered by Dolby Atmos, TrueSpace, plus A.I. Dialogue Mode for captivating surround sound and crisp vocals. Plus, with the revolutionary Bose Voice4Video technology, you can take advantage of smart assistants and control your setup via voice commands.
Key Overview
Product Highlights
*Other Bose devices are sold separately.
**Note: Voice services (Amazon Alexa, Google Assistant) may vary and may not be available in all languages and countries.
| Brand | Bose |
|---|---|
| Product Type | Soundbar |
| Model Number | 882963-5110 |
| Colour | Black |
| Family | Smart Ultra |
|---|
| Soundbar Type | Home Theatre & Music Soundbar |
|---|---|
| Number of Channel | 5.1.2 Channel |
| Soundbar Feature |
|
| Sound Effect | A.I. Dialogue Mode for Vocal Clarity |
| Number of Speakers | 9 x Built-In Speakers |
|---|---|
| Speaker Type | Soundbar |
| Speaker Positioning | Centre Speaker |
| Music Stream / Cast |
|
|---|---|
| Dolby Features |
|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | 1 x CR2032 Battery |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth (v5.0) & Wi-Fi |
| Bluetooth Range | 9 m without Obstruction |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Maximum Paired Devices | 1 x Maximum Paired Device |
| Inputs | 1 x HDMI eARC, 1 x Optical In |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Bose Music App |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mounted |
| Wall Mount Option | Yes - Mount Sold Separately |
| Mount Kit | 802171-0010 - Bose Soundbar Wall Mount Bracket - Black |
| Type of Connection | 10A Plug and Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2 m |
| Wattage/Voltage | AC220-240 V, 50/60 Hz |
| Height | 6 mm |
|---|---|
| Width | 105 mm |
| Depth | 11 mm |
| Product Weight | 5.75 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 17/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






