- Cart is empty
JBL Bar 1300MK2 11.1.4 Channel Soundbar & Detachable Speakers with Subwoofer & Dolby Atmos - Black (JBLBAR1300M2BLKAS2)
JBL Bar 1300MK2 11.1.4 Channel Soundbar & Detachable Speakers with Subwoofer & Dolby Atmos - Black (JBLBAR1300M2BLKAS2)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,399 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Prepare for an unparalleled cinematic experience. The JBL Bar 1300MK2 11.1.4 Channel Soundbar & Detachable Speakers will put you in the heart of the action! Here to help you experience the ultimate in home theatre audio, this set includes an 11.1.4 channel wireless soundbar, a 300W subwoofer, and a pair of 1570W speakers. It also boasts True Dolby Atmos®, DTS:X, MultiBeam™ Surround Sound, and more to deliver next-level sound performance. Plus, this soundbar showcases a modern, minimalistic design to blend right in to your home.
Key Overview
Product Highlights
*Subscriptions to compatible music services are sold separately.
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Soundbar Subwoofer & Speakers |
| Model Number | JBLBAR1300M2BLKAS2 |
| Colour | Black |
| Soundbar Type | Wireless Soundbar |
|---|---|
| Number of Channel | 11.1.4 Channel |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ |
| Soundbar Feature |
|
| Number of Speakers | 1 x Soundbar + 2 x Detachable Speakers |
|---|---|
| Speaker Power Output | 1570W |
| Frequency Range | 33Hz - 20kHz |
| Transducer | 8 x (50x75mm) Racetrack Drivers |
| Speaker Positioning | Up-Firing |
| Speaker Configuration | Multi Way |
| Driver Type | Full Range |
| Driver Size (Speaker) | 70mm Driver |
| Woofer Type | Subwoofer |
| Woofer Size | 8 inch |
| Subwoofer Type | 8" Subwoofer |
|---|---|
| Subwoofer Power Output | 300 W |
| Subwoofer Transducer | 2 x 8” (200mm) Subwoofer Transducer |
| Decoding Format | MPEG 1 Layer 2/3, MPEG 2 Layer 3, MPEG 2.5 Layer 3 |
|---|---|
| HDMI eARC (Enhanced Audio Return Channel) | 1x HDMI eARC |
| Music Stream / Cast |
|
| Dolby Features |
|
| Tweeter Size | 7 x 1” (25mm) Tweeters |
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 4722 mAh |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 10 Hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| USB Port | 1 x USB A Port |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| Google Assistant Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL One App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mounted |
| Wall Mount Option | Soundbar Wall Mountable, Subwoofer not Wall Mountable |
| Stacking Kit Option | Yes - Included |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 100 - 240V AC |
| Height | 58 mm |
|---|---|
| Width | 1030 mm |
| Depth | 136 mm |
| Product Weight | 5.93 kg |
| Packaged Width | 112.4 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 45.2 cm |
| Packaged Height | 38.1 cm |
| Packaged Weight | 28.8 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















