- Cart is empty
LG 2.0 Channel Wireless Soundbar - Black (S20A)
LG 2.0 Channel Wireless Soundbar - Black (S20A)
Your daily dose of entertainment just got a serious upgrade! The LG 2.0 Channel Sound Bar transforms ordinary TV watching into an immersive auditory adventure. Delivering astonishing depth and clarity, this marvellous sound system features four built-in speakers and passive radiator tweeters. It also boasts advanced technologies such as AI Sound Pro, DTS Digital Surround, SimpleSync, and Dolby Digital for next-level surround sound performance.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Soundbar |
| Model Number | S20A |
| Colour | Black |
| Number of Channel | 2.0 Channels |
|---|---|
| Size of Matching TV | 43" - 65" |
| Soundbar Feature |
|
| Number of Speakers | 4 x Built-In Speakers |
|---|---|
| Speaker Power Output | 50W |
| Maximum SPL | 80 dBC |
| Sound Modes | AI Sound Pro, Standard, Cinema, Game |
| Speaker Positioning | Centre Speaker - Front Facing |
| Decoding Format | LPCM, DD, DTS Digital Sound, AAC |
|---|---|
| Dolby Features |
|
| Tweeter Type | Passive Radiator Tweeter |
|---|---|
| Tweeter Size | 16mm Tweeter |
| Number of Tweeters | 2 x Tweeters |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| USB Port | 1 x USB Port |
|---|---|
| Outputs | 1 x HDMI-ARC |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.1 m |
| Height | 63 mm |
|---|---|
| Width | 650 mm |
| Depth | 99 mm |
| Product Weight | 2.2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











