- Cart is empty
Polk Audio 3.1 Channel Smart Wireless Soundbar with Subwoofer - Black (MagniFi Mini AX)
Polk Audio 3.1 Channel Smart Wireless Soundbar with Subwoofer - Black (MagniFi Mini AX)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,299 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enhance your entertainment experience with this compact and powerful Polk Audio 3.1 Channel Soundbar with Subwoofer Wireless! A beautiful addition to your home theatre setup, this set includes a 3.1-channel compact wireless soundbar and a wireless down-firing subwoofer. It also boasts Dolby True Atmos, DTS:X, and exclusive Polk Patented SDA Technology to deliver dynamic acoustics and powerful bass effects.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Polk |
|---|---|
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| Model Number | MAGMINIAX |
| Colour | Black |
| Soundbar Type | Home Theatre & Music Soundbar |
|---|---|
| Number of Channel | 3.1 Channel |
| Soundbar Feature |
|
| Number of Speakers | 5 x Built-In Speakers |
|---|
| Enclosure Type | Ported Subwoofer |
|---|---|
| Subwoofer Type | Active Wireless Subwoofer |
| Number of Subwoofer Driver | 1 x 5" x 7" Driver |
| Music Stream / Cast |
|
|---|---|
| Dolby Features |
|
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | Power |
| Tweeter Size | 0.75 mm |
|---|---|
| Number of Tweeters | 2 x Tweeters |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | 2 x AAA Included |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 802.11 a/n/ac |
| Connectivity Type | Bluetooth (v5.0) & Wi-Fi |
| Bluetooth Range | 10m |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Inputs | 1 x HDMI, 1 x Optical, 1 x USB-A |
|---|---|
| Outputs | 1 x HDMI eARC |
| Other Connections Ports | 1 x Analog 3.5mm |
| Google Assistant Compatible | Yes |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Wall Mount Option | No |
| Type of Connection | Plug and Lead |
|---|
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











