- Cart is empty
Polk Audio 2.1 Channel Smart Wireless Soundbar with Subwoofer - Black (Signa S2)
Polk Audio 2.1 Channel Smart Wireless Soundbar with Subwoofer - Black (Signa S2)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $749 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Upgrade your sound experience and transform your living room into a personal theatre with this Polk Audio 2.1 Channel Soundbar with Subwoofer Wireless! This soundbar packs a powerful punch with its 2.1 channel configuration, performance-tuned driver, and 40W subwoofer. Additionally, it comes with an HDMI cable for quick and easy connection with most TVs.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Polk |
|---|---|
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| Model Number | SIGNAS2 |
| Colour | Black |
| Soundbar Type | Home Theatre, Gaming & Music Soundbar |
|---|---|
| Number of Channel | 2.1 Channel |
| Soundbar Feature |
|
| Speaker Power Output | 40W |
|---|---|
| Frequency Range | 20 to 45 Khz |
| Sound Modes | 2 (Movie, Music) |
| Onboard Controls | Power, Source Bluetooth, Volume +/- |
| Driver Type | Mid-Range |
| Driver Size (Speaker) | 1.25" x 4.4" (32 x 112 mm) |
| Number of Driver | 2 x |
| Subwoofer Type | Ported (Wireless Connection) |
|---|---|
| Subwoofer Power Output | 40 W |
| Number of Subwoofer Driver | 1 x 5.25" (13.34 cm) Round |
| Dolby Features |
|
|---|
| Tweeter Size | 1" (25 mm) |
|---|---|
| Number of Tweeters | 2 x Tweeters |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | 1 x AAA Battery |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Inputs | 1 x Optical, 1 x HDMI (ARC) |
|---|---|
| Other Connections Ports | 1 x 3.5mm Aux Port (Analog Mini-Jack) |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes |
| Type of Connection | AC Plug & Lead |
|---|---|
| Wattage/Voltage | AC 100 - 230 V, 50 - 60 Hz |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











