- Cart is empty
Sony BRAVIA Theatre Bar 6 350W 3.1.2 Channel Soundbar & Wireless Subwoofer with Dolby Atmos - Black (HTB600)
Sony BRAVIA Theatre Bar 6 350W 3.1.2 Channel Soundbar & Wireless Subwoofer with Dolby Atmos - Black (HTB600)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $698 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Enjoy a cinematic audio experience with the Sony BRAVIA Theatre Bar 6 350W 3.1.2 Channel Soundbar & Wireless Subwoofer. Ideal for movie lovers, this unit pumps out rich sounds, punchy bass, and crystal-clear dialogue unlike any other. It also employs Dolby Atmos and DTS features to provide added immersion. Plus, it works with the BRAVIA Connect App for remote operations.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| Model Number | HTB600 |
| Colour | Black |
| Series | BRAVIA Theatre |
|---|
| Soundbar Type | Active Soundbar |
|---|---|
| Number of Channel | 3.1.2 Channel |
| Soundbar Feature |
|
| Number of Speakers | 6 x Built-In Speakers |
|---|---|
| Speaker Power Output | 350W |
| Speaker Configuration | Multi Way |
| Driver Type | Full Range |
| Number of Driver | 3 x Drivers |
| Woofer Type | Acoustic Suspension (Sealed) Woofer |
| Enclosure Type | Bass Reflex (Ported) Woofer |
|---|---|
| Subwoofer Type | Cone Woofer |
| Subwoofer Power Output | 100W |
| Subwoofer Impedance | 4 Ohms |
| HDMI-ARC (Audio Return Channel) | 1 x HDMI-ARC |
|---|---|
| HDMI eARC (Enhanced Audio Return Channel) | 1 x HDMI-eARC |
| Dolby Features |
|
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10 m |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Compatible App | Sony BRAVIA Connect App |
|---|---|
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Soundbar Wall Mountable, Subwoofer not Wall Mountable |
| Wattage/Voltage | 220V - 240V AC, 50 Hz/60 Hz |
|---|
| Height | 64 mm |
|---|---|
| Width | 950 mm |
| Depth | 110 mm |
| Product Weight | 10.8 kg |
| Packaged Width | 102 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 56 cm |
| Packaged Height | 25.9 cm |
| Packaged Weight | 16 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















