- Cart is empty
TCL 2.1 Channel AI Wireless Soundbar with Subwoofer - Black (S55H)
TCL 2.1 Channel AI Wireless Soundbar with Subwoofer - Black (S55H)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $399 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Compact but powerful, the TCL 2.1 Channel Soundbar with Subwoofer lets you immerse in next-level soundscapes. This Hi-Fi speaker features a Dual Bass System, AI Sonic Adaptation, and specialised sound modes to provide crisp, clear audio as you listen, watch, or play. It also incorporates Dual Horn Echo Chambers to add more depth to your music. Plus, this unit supports Tutti Choral, so you can seamlessly sync it with your compatible TCL TV for a complete entertainment experience.
Key Overview
Product Highlights
*Compatible TCL TV is not included.
**Mounting kit included.
| Brand | TCL |
|---|---|
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| Model Number | S55H |
| Colour | Black |
| Number of Channel | 2.1 Channel |
|---|---|
| Size of Matching TV | 43" - 65" |
| Soundbar Feature |
|
| Sound Effect | AI Sonic-Adaptation |
| Speaker Power Output | 220W |
|---|---|
| Maximum SPL | 92 dB |
| Sound Modes | Music, Voice, Movie, Sports, Game, Standard |
| Enclosure Type | Ported Enclosure |
|---|---|
| Subwoofer Type | 5.5" Wireless Subwoofer |
| Decoding Format | MP3/WMA/FLAC/WAV |
|---|---|
| Dolby Features |
|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Wired / Wireless | Wired with Bluetooth Connectivity |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth (v5.3) |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| USB Port | 1 x USB Port |
|---|---|
| Inputs | 1 x 3.5mm AUX, 1 x Optical Audio in |
| Other Connections Ports | 1 x HDMI eARC |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Soundbar Wall Mountable, Subwoofer not Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes |
| Mount Kit | Included |
| Eco Friendly | This product uses environmentally friendly packaging, aiming to reduce waste, limit pollution, and conserve resources. |
|---|
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











