- Cart is empty
Yamaha 2.1 Channel Smart Wireless Soundbar with Subwoofer - Black (SR-B40A)
Yamaha 2.1 Channel Smart Wireless Soundbar with Subwoofer - Black (SR-B40A)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $798 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Level up your entertainment setup with the Yamaha 2.1 Channel Soundbar with Subwoofer! Featuring a powerful output, a dedicated subwoofer, and a Bass Extension feature, this soundbar delivers room-filling audio that brings movies, games, and music to life. It also boasts Clear Voice technology and four versatile sound modes to deliver crisp dialogue and immersive sound effects for any content.
Key Overview
Product Highlights
*Please Note: The Yamaha SR-B40A Soundbar is wall mountable, while the Subwoofer is not.
**Imagery is for Illustration purposes only. For what is included in this package, please see the "What's in the box" tab.
| Brand | Yamaha |
|---|---|
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| Model Number | SR-B40A |
| Colour | Black |
| Soundbar Type | Home Theatre, Gaming & Music Soundbar |
|---|---|
| Number of Channel | 2.1 Channel |
| Size of Matching TV | 55" - 65" TV's |
| Soundbar Feature |
|
| Sound Effect | Stereo, Standard, Movie, Game |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Speaker Power Output | 200W |
| Driver Type | Cone |
| Driver Size (Speaker) | 46 mm Driver |
| Number of Driver | 4 x Drivers |
| Subwoofer Type | Cone Woofer |
|---|---|
| Subwoofer Power Output | 100W |
| HDMI-ARC (Audio Return Channel) | Yes |
|---|---|
| HDMI eARC (Enhanced Audio Return Channel) | Yes |
| Dolby Features |
|
| Tweeter Type | Dome Tweeter |
|---|---|
| Tweeter Size | 2.5 cm (1") |
| Number of Tweeters | 2 x Tweeters |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AA Battery |
| Remote Control Type | Standard Remote & via Smartphone App |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth (v5.1) |
| Bluetooth Range | Up to 10m with no obstructions |
| Bluetooth Version | v5.1 |
| Inputs | 1 x Optical |
|---|---|
| Outputs | 1 x HDMI (Supports eARC, ARC, CEC) |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sound Bar Remote App |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Soundbar Wall Mountable, Subwoofer not Wall Mountable |
| Mount Kit | Sold Separately |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















