- Cart is empty
Marley Fully Automatic Belt Driven Turntable - Wood (Revolution - EM-JT004-SB)
Marley Fully Automatic Belt Driven Turntable - Wood (Revolution - EM-JT004-SB)
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Bring your vinyl records to life with the Marley Fully Automatic Belt Driven Turntable. Ideal for nostalgic audiophiles, this device lets you enjoy faithful, rich sounds that digital formats can't simply replicate. It also features an Audio-Technica AT3600L stylus for reliable tracking. Plus, this turntable is simple to set up, featuring a pre-calibrated tracking force, anti-skate, and an included quick-start guide.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Marley |
|---|---|
| Product Type | Turntables |
| Model Number | EM-JT004-SB |
| Colour | Brown |
| Turntable Operation Type | Fully Automatic |
|---|---|
| Turntable Motor Type | Belt Driven |
| Cartridge Type | Audio Technica AT3600L Cartridge |
| Turntable Speed Settings | 33, 1/3, 44 |
| Compatible Speakers / Audio Collection | EM-JA027-SB - Marley Uplift Speakers |
|---|
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth (v5.3) |
| Bluetooth Power Class | Class 1 |
| Bluetooth Range | 10m without obstructions |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Maximum Paired Devices | 2 x Max Paired Devices |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | House of Marley App |
| Compatible Mobile Operating System | IOS and Android |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | Adapter |
|---|---|
| Power Cable Length | 1 m |
| Wattage/Voltage | 100-240V 50/60HZ0.A |
| Auto Power Off | Yes |
| Eco Friendly | Crafted with Sustainable Materials |
|---|
| Height | 170 mm |
|---|---|
| Width | 390 mm |
| Depth | 450 mm |
| Product Weight | 3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











