- Cart is empty
Philips Smart Alarm Clock with Digital/FM Radio & QI Charging - Black (TAR7705/98)
Philips Smart Alarm Clock with Digital/FM Radio & QI Charging - Black (TAR7705/98)
Be ready for the day ahead the moment you wake up, thanks to the PHILIPS TAR7705/98 Digital/FM Alarm Clock Radio with QI Charging! A perfect bedside companion, this multifunctional device boasts a dual alarm function, a wireless Qi charging pad, and a USB charging port. It also highlights an array of useful features including Sleep Timer and Auto Time Sync. Plus, this unit integrates a simple large display, allowing you to quickly check the time from any angle.
Key Overview
Product Highlights
Please Note: Some of the images shown of the Alarm Clock are for Illustration purposes only. The Phone and Tablet/Ipad are sold separately.
| Brand | Philips |
|---|---|
| Product Type | Alarm Clock Radio |
| Model Number | TAR7705/98 |
| Colour | Black |
| Number of Speakers | 2 x Speakers |
|---|---|
| Speaker Power Output | 4W |
| Radio Tuner Type | FM and DAB Radio |
|---|---|
| Number of Tuner Presets | FM Radio : 20 x Presets, DAB Radio : 20 x Presets |
| Radio Frequency Auto Tuning | Yes |
| Radio Frequency Range | FM : 87.5 - 108 |
| Battery Type | AAA Battery |
|---|---|
| Battery Model / Details | Backup Only for Emergencies |
| Battery Included | No |
| Charging Method | Support Samsung fast charge 9W via USB |
|---|---|
| Wireless Charging Enabled | Yes |
| Fast Wired Charging | 9W |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10m with no obstructions |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | AC Input |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 100 - 240V AC, 50/60Hz |
| Operating Power Consumption | < 17.1W |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | < 1W |
| Height | 68 mm |
|---|---|
| Width | 153 mm |
| Depth | 153 mm |
| Product Weight | 0.6 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










