- Cart is empty
S-Digital Alarm Clock with FM Radio, Dual Charging & Bluetooth - Black (SEM2033)
S-Digital Alarm Clock with FM Radio, Dual Charging & Bluetooth - Black (SEM2033)
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Wake up smarter using the S-Digital Alarm Clock! A perfect companion for your bedside table, this versatile unit helps you start your day on time with its alarm, enjoy your favourite tunes on FM radio, and keep your devices powered via dual charging. It also supports Bluetooth technology for wireless pairing to your compatible gadgets.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | S-Digital |
|---|---|
| Product Type | Alarm Clock Radio |
| Model Number | SEM2033 |
| Colour | Black |
| Number of Speakers | 1 Speaker |
|---|---|
| Speaker Power Output | 5W |
| Speaker Positioning | Up Firing |
| Radio Tuner Type | FM Only |
|---|---|
| Number of Tuner Presets | 20 |
| Radio Frequency Auto Tuning | Yes |
| Radio Frequency Range | FM: 87.5 - 108 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 1200 mAh |
| Charging Method | Qi and USB |
|---|---|
| Wireless Charging Enabled | Yes |
| Connectivity Type | Bluetooth |
|---|---|
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Maximum Paired Devices | 2 |
| USB Port | 1 x USB-A, 1 x USB-C |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | USC Type C Lead and Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 1 m |
| Wattage/Voltage | 5V/3A |
| Height | 80 mm |
|---|---|
| Width | 160 mm |
| Depth | 140 mm |
| Product Weight | 0.7 kg |
| Packaged Width | 17 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 9 cm |
| Packaged Height | 19 cm |
| Packaged Weight | 1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















