- Cart is empty
Panasonic Smart CD Player & Micro System - Silver (SC-PM250)
Panasonic Smart CD Player & Micro System - Silver (SC-PM250)
Elevate your audio experience with the Panasonic SC-PM250 20W CD Wireless Micro System! Built with Bluetooth technology, this audio system lets you connect to your smartphone, tablet, and other devices to stream your music wirelessly. It also features a CD player, so you can enjoy listening to your cherished CD collection, while the FM radio tuner lets you explore a variety of stations on the air.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Micro System |
| Model Number | SC-PM250GN-S |
| Colour | Grey |
| Driver Type | Full Range |
|---|---|
| Driver Size (Speaker) | 10 cm |
| Number of Driver | 1 x Driver |
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | 2 Channel |
| Amplifier Output / Power Rating | Total RMS : 20 W, Per Channel at 6 Ohms : 10 W |
| Playback Disc Type | CD-R / RW |
|---|---|
| Playback Media Format | CD-DA / MP3 |
| Radio Tuner Type | FM Radio |
|---|---|
| Number of Tuner Presets | 30 Stations |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Version | v2.1 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Panasonic Music Streaming App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS and Android |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Wattage/Voltage | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
|---|---|
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 0.2W |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




