- Cart is empty
Sonos Powered Wireless Smart Speaker - BT v5.0 & Wi-Fi 6 - Era 100 - White (E10G1AU1)
Sonos Powered Wireless Smart Speaker - BT v5.0 & Wi-Fi 6 - Era 100 - White (E10G1AU1)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $369 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Bring your music to life with this next-generation Sonos Era 100 Wireless Smart Speaker! This device offers exceptional sound quality, detailed stereo separation, and booming bass, making it a fantastic addition to your home entertainment setup. It also boasts three class-D amplifiers, two angled tweeters, and one mid-woofer. Plus, with touch control features and voice commands via Sonos Voice Control and Amazon Alexa, so you can easily manage music and other settings hands-free. Sonos Era 100 also comes in a compact design that easily fits beautifully on your desk, nightstand, bookshelf, or kitchen counter.
Key Overview
Product Highlights
*Sonos Line-In Adapter and Auxiliary Cable are not included/sold separately.
**One speaker only. See "Whats in the Box" tab for more details.
| Brand | Sonos |
|---|---|
| Product Type | Wireless Smart Speaker |
| Model Number | E10G1AU1 |
| Colour | White |
| Series | Era 100 |
|---|
| Speaker Type | Music or Home Theatre Speaker |
|---|---|
| Onboard Controls | Play, pause, skip, replay, adjust the volume, mute your voice assistant, and group or ungroup Sonos products. |
| Woofer Type | 1 x Mid-woofer |
| Compatible Speakers / Audio Collection | Sonos Ray, Beam, Arc, or Amp |
| Music Stream / Cast |
|
|---|
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | 3 x Digital Amplifiers |
| Amplification Class | Class-D |
| Tweeter Type | Angled Tweeters |
|---|---|
| Number of Tweeters | 2 x Tweeters |
| Remote Control Type | Onboard & Sonos App |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Connectivity Type | Bluetooth (v5.0) & Wi-Fi (v6) |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| USB Port | USB-C - Line-In |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Sonos Voice Control |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sonos App |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding, Wall Mountable or Floor Stands |
| Wall Mount Option | Yes |
| Mount Kit | Sold Separately |
| Type of Connection | Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2 m |
| Wattage/Voltage | 100-240V 50/60Hz |
| Eco Friendly | The Era 100 features 48% post consumer-recycled plastics. Exterior and interior packaging is 100% recyclable |
|---|
| Height | 182.5 mm |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Depth | 130.5 mm |
| Product Weight | 2.02 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










