- Cart is empty
Thor 5m Extension Lead - (CORE LITE 5M/CL5EXT)
Thor 5m Extension Lead - (CORE LITE 5M/CL5EXT)
Designed for demanding home entertainment setups, the flexible Thor 5m Extension Lead helps you expand your compatible powerboard's reach. Boasting a 10A fuse rating, this accessory can be used with a 4 or 6-outlet board for powering various equipment such as OLED/LCD TVs, Hi-Fi systems, home theatres, speakers, and computers.
Product Highlights
*Please Note: A 10A power strip is only for allowing multiple devices to be plugged into a 4 or 6-outlet board. This product does not have any surge protection.
| Brand | Thor |
|---|---|
| Product Type | Extension Cords |
| Model Number | CL5EXT |
| Colour | White |
| Power Cable Length | 5 m |
|---|---|
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 80 mm |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Depth | 80 mm |
| Product Weight | 0.5kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




