- Cart is empty
Sanus Wall Mount for Soundbar - Extendable Design - Black (WSBWM1-B2)
Sanus Wall Mount for Soundbar - Extendable Design - Black (WSBWM1-B2)
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Unlock the full potential of your home entertainment system. With the Sanus Wall Mount for Soundbar, you can effortlessly position your unit precisely where it needs to be for crystal-clear dialogues and impactful soundscapes. This accessory boasts an extendable design, allowing you to re-adjust it forward when needed. It also features articulating arms that extend the soundbar up to 5.65” from the wall.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Sanus |
|---|---|
| Product Type | Soundbar Mounts & Accessories |
| Model Number | WSBWM1-B2 |
| Colour | Black |
| Mount Type | Universal Mount |
|---|---|
| Mount Compatibility | Most Soundbars including Dolby Atmos Soundbars |
| Extension From Wall | 143.51 (mm) |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Wall Mounted to Drywall, Wood Studs or Concrete |
| Packaged Width | 56.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 27.2 cm |
| Packaged Height | 7.2 cm |
| Packaged Weight | 1.7 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





